Junior-VM i orientering avgörs i Karlskrona nästa vecka
Nästa vecka står Karlskrona värd för ett av världens största mästerskap för unga orienterare – Junior-VM i orientering. Under perioden 29 juni–4 juli samlas världens bästa juniorer i kommunen för att tävla om medaljer.
– Att vi kan välkomna ett världsmästerskap för juniorer till Karlskrona visar att vi är en attraktiv plats för stora internationella evenemang. Det skapar både stolthet lokalt och stärker bilden av Karlskrona utåt, säger Patrik Olderius, vd Destination Karlskrona.
Tävlingar mitt i världsarvet – och i skogen
Mästerskapet avgörs både i stadsmiljö och i naturen. Sprinttävlingarna arrangeras mitt i centrala Karlskrona, i världsarvet på Trossö, medan övriga tävlingar avgörs i terräng i bland annat Augerum och på Torhamnshalvön.
Det ger både deltagare och publik möjlighet att uppleva orientering i flera olika miljöer – från historiska stadskvarter till blekingska skogar.
Lokalt engagemang bakom stort arrangemang
Arrangör är den lokala föreningen OK Orion, i samverkan med bland andra Karlskrona kommun, Destination Karlskrona och Svensk Orientering Events.
Under veckan väntas flera hundra deltagare, ledare och storpublik från ett 40-tal länder, vilket bidrar till liv och rörelse i hela kommunen.
En vecka av tävlingar i världsklass
Under mästerskapet avgörs flera olika discipliner, bland annat sprint, sprintstafett, medeldistans, långdistans och stafett. Tävlingarna lockar världens bästa juniorer från ett 40-tal länder och bjuder på orientering på hög internationell nivå.
Välkommen att ta del av folkfesten
Junior-VM i orientering är inte bara ett mästerskap – det är också en möjlighet för invånare och besökare att uppleva en internationell idrottsfest på hemmaplan.
Flera av tävlingarna är publikvänliga och går att följa på nära håll i centrala Karlskrona. Fanzonen på Stortorget delas under veckan mellan VM i fotboll och junior-VM i orientering.
-Bästa platserna för att följa tävlingarna är arenorna i Augerum och Bussevik samt stora delar av Trossö, där sprintorienteringarna avgörs på måndag och tisdag. Så mitt tips är att ta sig till torget redan i början av veckan för att säkra de bästa platserna för att följa tävlingarna, säger Martin Johansson som är evenemangsansvarig JWOC 2026.
Redan på söndagen den 28 juni invigs junior-VM klockan 17.30 när flera hundra deltagare från 40 olika länder marscherar från stortorget till Brinova Arena.
Mer information
Program och mer information om junior-VM i orientering på jwoc2026.se
Publikinformation junior-VM i orientering 2026.pdf
Kontakt
David Wernersson, projektledare Destination Karlskrona
e-post: david.wernersson@karlskrona.se
Telefon: 0455-30 40 32
Martin Johansson, evenemangsansvarig JWOC2026
e-post: martin.johansson@jwoc2026.se
Telefon: 0708-30 96 01