Visionsbilder av östra Pottholmen
Här är framtidens entré till staden i havet.
Visionsbilderna är framtagna av Sydväst Arkitektur och Landskap AB.
Ny bebyggelse
Det gamla bangårdsområdet föreslås på sikt utvecklas med ny bebyggelse. Bebyggelsen ingår inte i detaljplanen för Pottholmen etapp 2, del 1 utan kommer att ingå i en egen detaljplan med en egen planprocess.
Österleden flyttas och förändras
Österleden omgestaltas till en stadsboulevard som omges av alléer för att minska den starka trafikprägeln till förmån för gång- och cykeltrafik. På så sätt skapas en bättre entré till världsarvsstaden Karlskrona.

Stadsboulevarden bibehåller kontakten med vattnet för att betona Karlskrona som staden i havet. Stadens möte med havet är avgörande för karaktären och upplevelsen av stadens entré.
Vägen föreslås fortfarande omfatta fyra filer, två i vardera riktning, men vägens vägrenar tas bort. Ytan som minskas på vägen skapar i stället bredare gång- och cykelstråk på varsin sida om Österleden.

Österleden föreslås flyttas västerut för att placeras på mark med bättre förutsättningar än dagens vägsträckning.
Påldäcket, som Österleden delvis går över, har uppnått sin tekniska livslängd och föreslås tas bort och ersättas av en vattenspegel. Vägens flytt västerut lyfter fram stadens historiska huvudaxeln på ett tydligare sätt.
Norra kungsgatan och Skeppsbron
Satsningen på Östra Pottholmen innefattar även utveckling av flera offentliga platser.

Stadens huvudaxel förlängs norrut med ett urbant parkstråk från Hoglands park till Skeppsbrokajen.

Den tvåradiga allén längs parkstråket mellan Hoglands park och Skeppsbron följer samma linje som träden har i parken utmed Norra Kungsgatan. Allén leder fram till Skeppsbrokajen där en ny offentlig plats bildas vid vattnet.
Korsningen Österleden/Skeppsbrokajen utvecklas till en fyrvägskorsning som ansluter till ny lokalgata parallellt med järnvägsspåren. Den nya gatan utgör infarten till stationen samt den nya bebyggelsen inom det gamla bangårdsområdet.

Karlskronas huvudaxel är tänkt att avslutas vid vatten så som den börjar. Platsen görs möjlig när påldäcket vid Skeppsbron tas bort.
Stationstorget
Stationstorget föreslås utvecklas till ett torg med större fokus på gående och cyklister. Torget blir en öppen yta med parkering endast för hämtning och lämning samt taxi.

Det nya stationstorget annonserar Karlskrona centralstation på ett tydligare sätt och binds samman med huvudaxeln i Norra Kungsgatans förlängning. Detta ger en bättre koppling till centrala Trossö och skapar ett tydligare stråk.
De kulturhistoriskt värdefulla byggnaderna, stationsbyggnaden och det gamla badhuset, lyfts fram genom platsen och dess fria siktlinjer.
![Stationstorget från balkongen ver 2 kopiera[97].jpg](/globalassets/samhallsplanering-och-trafik/planer-och-projekt/detaljplaner-dokument/karlskrona-474-m.fl.-pottholmen-etapp-2/stationstorget-fran-balkongen-ver-2-kopiera[97].jpg)
Ny gång- och cykeltunnel

Gång- och cykeltunneln under järnvägsspåren norr om Pottholmkanalen föreslås vidareutvecklas för att sträcka sig under hela Österleden. Detta medför bättre framkomlighet för gående och cyklister som kan ta sig under vägen till den östra sidan av vägen.
I höjd med Skeppsbrokajens förlängning föreslås en ny gångbro över järnvägen. Bron ökar kopplingen mellan västra och östra delen Pottholmen samt omkringliggande stadsdelar.
Ny bro förstärker stadens uppbyggnad av öar
Med anledning av att vägen flyttas mer västerut behövs en ny bro över Pottholmskanalen. Den nya broöverfarten mellan Trossö och Pantarholmen förstärker stadens uppbyggnad av öar.
Brons arkitektur skapar ett landmärke och stärker även den visuella kontakten med vattnet och upplevelsen av vattenrummen på var sida om Pottholmen.
![Flygvy kopiera[95].jpg](/globalassets/samhallsplanering-och-trafik/planer-och-projekt/detaljplaner-dokument/karlskrona-474-m.fl.-pottholmen-etapp-2/flygvy-kopiera[95].jpg)
Skärgårdspark i norr
De norra delarna av området föreslås utvecklas till en skärgårdspark och en dagvattenpark. Det öppna parkområdet med låg skärgårdsvegetation markerar övergången mellan Pantarholmen och Trossö på ett tydligare sätt samt bevarar viktiga utblickar över vattnet och mot de inre befästningarna.
Visionsbilderna högupplösta
Byline: Visionsbilder Karlskrona kommun