LSS-boende i Bastasjö
Karlskrona kommun planerar och arbetar för att bygga ett nytt LSS-boende i Bastasjö. Det planerade boendet består av sex lägenheter, gemensamhetsdelar och personalutrymmen.
Karlskrona kommun har som målsättning att skapa möjligheter för bra bostäder och goda livsmiljöer för alla invånare i hela kommunen. Som en del i den målsättningen planerar Karlskrona kommun och funktionsstödsförvaltningen för ett nytt LSS-boende i Bastasjö.
Detaljplan för Skridskon 1
Gällande detaljplan från 2006, för fastighet Skridskon 1, säger att fastigheten får inrymma särskilt boende. Detta innefattar också bostad med särskild service för vuxna enligt LSS. En markundersökning gjordes på den aktuella fastigheten 2021 och nu görs en marksanering som nästa steg.
Marksaneringen av platsen, som ligger på Strövarevägen 1, återupptas när vattnet sjunkit undan och beräknas vara klart innan sommaren 2024.
Boende med sex lägenheter
Boendet kommer bestå av sex lägenheter, gemensamhetsdelar och personalutrymmen. Personal kommer finnas på plats i huset dygnet runt och lägenheterna riktar sig till personer som har rätt till detta stöd enligt LSS.
Integrerade verksamheter
Våra LSS-boende finns på många olika platser i kommunen och verksamheterna är väl integrerade i övrig bebyggelse och samhällsplanering.
LSS betyder ”Lagen om stöd och service till vissa funktionshindrade”. I lagen står det bland annat att personer med funktionshinder ska kunna leva som andra.
Detta händer i projektet
December 2024:
Saneringen är nu klar.
Bygglovet är överklagat och ärendet handläggs av Länsstyrelsen i Blekinge. Vi har i nuläget inget besked om när beslut i frågan kommer.