Representanter för de 48 städerna fanns med digitalt eller fysiskt. Emma Swahn Nilsson (M), kommunstyrelsens ordförande, var på plats och skrev på Karlskronas klimatkontrakt.

Viable Cities är ett strategiskt innovationsprogram som samlar svenska städer i ett gemensamt arbete för att nå klimatneutralitet senast år 2030 – och samtidigt skapa ett gott liv för alla inom planetens gränser. I våras signerade kommunstyrelsens ordförande Emma Swahn Nilsson (M) en avsiktsförklaring tillsammans med sex nationella myndigheter och innovationsprogrammet Viable Cities. Detta markerade starten på ett långsiktigt arbete för att accelerera klimatomställningen i Karlskrona. 

Sedan dess har Karlskrona kommun tagit fram sitt första klimatkontrakt som kommunstyrelsen beslutade om i oktober. Klimatkontraktet är ett verktyg för att kontinuerligt och långsiktigt höja ambitionerna i det lokala klimatarbetet. Detta kontrakt signerade Emma Swahn Nilsson (M), kommunstyrelsens ordförande tillsammans med 48 andra städer under den årliga konferensen Viable Cities Day. 

– Vi är stolta över att vara en ny pionjärstad i Viable Cities och använda det kraftfulla nätverket för att driva klimatomställningen snabbare genom samarbete och kunskapsutbyte. Regionalt stärker vi takten genom Sydosttriangeln med Kalmar och Växjö, där vi gemensamt mobiliserar resurser för att bygga en hållbar och attraktiv region. Nästa steg lokalt är att arbeta med vårt första klimatkontrakt och samla aktörer för att omsätta ambitioner till handling. Tillsammans gör vi skillnad, säger Emma Swahn Nilsson.

Ett prioriterat område i klimatkontraktet är att minska utsläppen från transporter. Karlskrona kommun ställer om fordonsflottan till fossilfria alternativ, effektiviserar transporter och bygger ut laddinfrastruktur för elfordon. Genom samverkan med regionala aktörer och satsningar på förnybar energi i trafiksystemet bidrar vi till att snabba på omställningen mot klimatneutralitet.

Under Viable Cities Day deltog Emma Swahn Nilsson i panelsamtal med Lunds kommun och Örnsköldsviks kommun, där kommunerna delade med sig av hur de arbetar med klimatomställningen på olika sätt. Hon berättade om hur vi samverkar med Kalmar, Växjö och våra regioner genom vår territoriella strategi Sydosttriangeln.

Linda Nilsson, miljöstrateg på Karlskrona kommun och processledare i arbetet med Viable Cities i Karlskrona, deltog i panelsamtal tillsammans med Uppsala och Örebro på temat metoder och arbetssätt. Hon berättade om klimatarbetet i Karlskrona, till exempel om hur vi samverkar med BTH och tillämpar deras metod i arbetet för en hållbar omställning.

Mer information

Här kan du läsa mer om vad klimatkontraktet innebär:
Klimatkontrakt 2030 | Viable Cities 

Här samlar vi olika initiativ och aktiviteter som görs i Karlskrona kommun inom Viable Cities:
karlskrona.se/viablecities 

Här kan du läsa mer om Sydosttriangeln:
karlskrona.se/sydosttriangeln 

Kontakt

Linda Nilsson

Miljöstrateg, Karlskrona kommun