Karlskrona en av fem europeiska kommuner i projekt för grön energi
Karlskrona kommun deltar just nu som en av fem europeiska kommuner i projektet Enercracy. Som en del i projektet deltog energi- och klimatrådgivare Emil Lind nyligen på en resa till Estland. I nästa steg står Karlskrona som värd för organisationer från fem länder.
Överst till vänster: Enercracy-projektets samarbetsgrupp och representanter från Enefit Green. Foto: Kirils Gončarovs. Till höger: Enercracy-projektets konsortium tittar på Sopi-Tootsi hybridpark under studieresan i Estland. (Foto: Emil Lind).
Här svarar Emil Lind på fyra frågor om EnerCracy och Karlskronas medverkan.
Vad är Enercracy och hur ser Karlskrona kommuns roll i projektet ut?
– I korthet handlar Enercracy om att ta fram nya, eller uppdatera, energiplaner för deltagande kommuner så att planerna främjar energigemenskaper och prosumenter (någon som både konsumerar och producerar energi). Energigemenskaper handlar om att flera personer och/eller organisationer delar hållbart producerad energi. Det kan exempelvis vara en villa med solceller som delar sitt överskott med grannarna i stället för att sälja ut det på elnätet. På så vis engagerar och gynnar solcellerna fler lokalt.
– Fler energigemenskaper och producenter/konsumenter kan avlasta vårt elnät samtidigt som det kan förbättra energiberedskapen och ge ett positivt tillskott av hållbar energi i samhället. I projektet ska även ett metodstöd tas fram för energiplansarbetet. Metodstödet kommer testas av Karlskrona kommun och övriga deltagande kommuner och därefter utvecklas till ett metodstöd som ska spridas och tillgängliggöras till övriga kommuner i EU.
– En annan del handlar om att dela goda exempel, erfarenheter och inspirera till mer energi- och klimatsmarta åtgärder. Därför görs också studiebesök i alla fem deltagande kommuner under projektets tid. Genom ett transnationellt lärande och erfarenhetsutbyte är förhoppningen att underlätta utveckling. I höst arrangeras ett studiebesök i Karlskrona då representanter från organisationer från fem länder kommer delta. Det är personer som arbetar direkt i någon av de fem deltagande kommunerna, men också personer från expertorganisationer från samma regioner. Energikontor Syd är ansvariga för studiebesöket och Karlskrona kommun är medvärd.
Vad hoppas du att Karlskrona kommun ska få ut av att vara en del av projektet?
– Jag hoppas att Karlskrona kommun kommer få många nycklar och verktyg för att utvecklas inom energiområdet och att det ska blir enklare för dem som vill bidra exempelvis genom att starta energigemenskaper. I längden tror jag det har en positiv effekt på energisituationen i Karlskrona kommun och Blekinge som då också blir mer robust. Genom att fler i samhället engagerar sig kommer vi också kunna nå längre. Sedan ser jag fram emot att också få visa upp några av alla de goda exempel som redan finns i Karlskrona för de andra europeiska kommunerna i projektet under ett studiebesök här i höst.
Du medverkade nyligen på en studieresa till Estland. Vilken är den viktigaste lärdomen eller inspirationen du bär med dig därifrån?
– Det är framför allt några saker jag tar med mig. Även en mindre kommun kan ta stora steg och vara en förebild i den gröna omställningen. Dagens smarta tekniska lösningar hjälper till att bevara biologisk mångfald och minimera negativ påverkan från energiproduktion. Genom lyhördhet och samarbete kan gröna investeringar skapa samhällsnyttor till fler och framför allt lokalt.
Här kan du läsa en längre berättelse om studieresan till Estland.
Kontakt
Emil Lind
Energi- och klimatrådgivare
Telefon: 0455-30 32 48
emil.lind@karlskrona.se