Fontänen med Blekingeflickan ska få en totalrenovering
Konstverket Blekingeflickan, som består av en fontän och en bronsskulptur i Hoglands park, ska nu få en totalrenovering.
Konstverket invigdes 1960. Genom åren har fontänen genomgått olika former av underhåll och reparationer, men nu bedöms den helt ha passerat sin tekniska livslängd. Kommunstyrelsen har därför beslutat att ge den en totalrenovering.
Renoveringen innebär att bassängen rivs och byts ut medan stora delar av konstverket i övrigt demonteras och återanvänds. Fontänen och skulpturen är ett konstverk i sin helhet vilket gör att det finns begränsningar i hur utformningen av den kan förändras. Renoveringen kommer alltså inte medföra några förändringar i konstverkets utseende.
En symbol för Blekinge
Skulptören Gunnar Nilsson föddes 1904 i Karlskrona. Han arbetade i fyra år med utformningen av fontänen och skulpturen. Invigningen 1960 innefattade bland annat tal av författaren och Nobelprisvinnaren Harry Martinson.
Själva bronsskulpturen är placerad på en fontänsockel i flera avsatser. Avsatserna symboliserar Selma Lagerlöfs beskrivning av Blekinge som de tre trappstegens landskap. Fontänens fyra vattenstrålar representerar landskapets fyra stora åar och den stora bassängen symboliserar det omgivande havet.
Renoveringsarbetet kommer påbörjas under vecka 6 och beräknas vara klart till sommaren 2026.
Kontakt
Jennie Månsson
Projektledare
Karlskrona kommun