Aktivt arbete minskar matsvinn i skolan
Den 29 september är det Matsvinnets dag, en dag som påminner om hur viktigt det är att ta vara på maten och minska svinnet. På Spandelstorpskolan i Karlskrona arbetar köksledaren Elin Paulrud och hennes kollegor dagligen med tillaga lagom mycket mat för att så lite som möjligt ska gå till spillo.
Köksassistent Mindy Duggal och köksledare Elin Paulrud på Spandelstorpskolan.
– Vi försöker alltid tänka på mängden, både när vi lagar maten och när vi serverar. Barnen får ta själva men vi påminner om att ta lite först och hellre gå flera gånger om de vill äta mer. Det är något vi jobbar med varje dag, säger Elin Paulrud.
För att minska svinnet har skolan ett åtta veckors rullande matschema. Rätterna återkommer och det som blir över första gången kan frysas in och tas fram nästa gång. Eftersom kökspersonalen då vet hur mycket fryst mat det finns går det att anpassa matbeställningarna ännu bättre nästa gång maträtten ska serveras. Det är något sparar både på miljön och ekonomin. Populära rätter som pasta, köttfärssås och panerad fisk brukar gå åt, medan andra rätter portioneras lite mer försiktigt.
– Vi vill att barnen alltid ska känna att maten räcker, men vi anpassar mängden efter hur populär rätten verkar vara. Vi samarbetar också med pedagogerna så att barnen inte tar mer än de orkar äta upp, säger Elin Paulrud.
Förutom att väga matsvinnet från köket, specialkost och serveringsbyttorna i matsalen pratar kökspersonalen också med eleverna om att ta lagom mycket. Just den ständiga kommunikationen med eleverna ger ett tydligt resultat.
– När jag varit ute i klasserna och pratat om matsvinn märks det verkligen skillnad. Dessutom blir relationen med eleverna bättre. De vet vem jag är och kommer fram och hejar. Det är en viktig del av jobbet, berättar Elin Paulrud.
På Spandelstorpskolan lagas dagligen omkring 500 portioner mat och dessutom skickas mat vidare till den närliggande förskolan. Varje dag handlar också om att förbereda frukost och mellanmål till hundratals barn.
– Det är ett högt tempo, men vi trivs med att jobba för både barnen och miljön. Vi vill inte slänga mat i onödan, det är viktigt både för klimatet och för ekonomin, avslutar Elin Paulrud.