Nya omvårdnadsboendet invigdes med bandklippning och bubbel
Under fredagen invigdes Ellen Klemans gata 10 som ligger på Pottholmen i Karlskrona. Invigningen markerar starten för ett nytt, modernt omvårdnadsboende där trygghet, gemenskap och livskvalitet står i centrum.
Åsa Larsson, ordförande i äldrenämnden, Anna Jansson, enhetschef, Börje Dovstad, kommunalråd, Hanna Karlsson, enhetschef och Carina Thörnquist, tf förvaltningschef för äldreförvaltningen.
Firandet inleddes med tal, bandklippning och alkoholfritt bubbel med tilltugg för att sedan fortsätta med en rundvandring i de nya, moderna lokalerna. Flera av de inbjudna gästerna delade också ut invigningspresenter i form av blommor till det nya boendet.
Omvårdnadsboendet, som ligger på Pottholmen i centrala Karlskrona, rymmer 48 lägenheter och är utformat för att skapa en trivsam och aktiv vardag för hyresgästerna. Här finns generösa gemensamma ytor, stora kök och matrum, inglasade balkonger med havsutsikt samt mindre kök för den som föredrar lugnare måltider. På takvåningen finns ett orangeri och en takterrass som ger möjlighet till både umgänge och aktiviteter året runt.
Boendet är också utrustat med modern teknik som bidrar till ökad trygghet och självständighet, bland annat genom nyckelfria lösningar och sensorer som kan bidra till att förebygga fall. Utomhusmiljön består av en innergård med plats för både rekreation och rehabilitering.
– Ellen Klemans gata 10 är ett boende som speglar Karlskrona kommuns ambition att erbjuda en äldreomsorg med hög kvalitet och god livskvalitet, säger Hanna Karlsson, som tillsammans med Anna Jansson är enhetschef på boendet.
De första hyresgästerna flyttar in nu under mars och omkring 50 medarbetare kommer att arbeta på boendet. Boendet är en viktig del i utvecklingen av äldreomsorgen i Karlskrona kommun och ersätter successivt äldre lokaler i närområdet.
Kommunalrådet Börje Dovstad invigde boendet med en officiell bandklippning.

Invigningen firades bland annat med alkoholfritt bubbel.
Ellen Klemans gata 10 ligger på Pantarholmen i centrala Karlskrona.