Organisationsträd webbenNY.jpg

Räddningstjänsten Östra Blekinge styrs av folkvalda politiker från Karlskrona och Ronneby i Direktionen. Räddingschefen arbetar på uppdrag av Direktionen och leder den dagliga räddningstjänstverksamheten inom kommunerna. För att hantera olyckans tre skeden organiseras Räddningstjänsten i fyra avdelningar enligt bild ovan.

Alla kontaktuppgifter

  • Administrativ avdelning

    Administrativ chef
    Ekonomichef, övergripande personalfrågor, sekreterare direktionen
    Helena Henricsson
    E-post: helena.henricsson@karlskrona.se
    Telefon: 0455-30 39 89 

    HR-specialist
    Personal, löner, rehabilitering, arbetsmiljö
    Zlata Handanovic
    E-post: zlata.handanovic@karlskrona.se
    Telefon: 0455-30 39 95  

    Assistent
    Reception, diarie, likabehandling, passagesystem
    Ann-Marie Kimenius
    E-post: ann-marie.kimenius@karlskrona.se
    Telefon: 0455-30 39 73 

    Administratör
    Ekonomiredovisning, kundfakturering, IT-samordnare
    Ingela Garpenbeck
    E-post: ingela.garpenbeck@karlskrona.se
    Telefon: 0455-30 39 85

  • Direktionen

    Ordförande
    Katarina Skantze (L)
    E-post: katarina.skantzemansnerus@karlskrona.se

    1:a vice ordförande
    Fredrik Jacobsen (M)
    E-post: fredrik.jacobsen@miljoteknik.ronneby.se

    2:a vice ordförande
    Bengt Fröberg (M)
    E-post: Bca.froberg@gmail.com

  • Drift- och utvecklingsavdelning

    Avdelningschef
    Pär Johnsson
    E-post: par.johnsson@karlskrona.se
    Telefon: 0455-30 39 86 

    Insatsledare
    Ledning av räddningsinsats och beslutsstöd
    Christer Lindau
    E-post: christer.lindau@karlskrona.se
    Telefon: 0455-61 75 82 

    Personalplanering och samordning av driftsorganisationen
    Jonas Kullberg
    E-post: jonas.kullberg@karlskrona.se
    Telefon: 0455-61 75 83 

    Metodutveckling
    Kent Hoff
    E-post: kent.hoff@karlskrona.se
    Telefon: 0455-61 75 80

    Samordning av RiB-organisationen
    Stefan Ericsson
    E-post: stefan.eriksson@karlskrona.se
    Telefon: 0455-61 75 81

    Personalkompetens, övning och utbildning
    Stefan Sjöholm
    E-post: stefan.sjoholm@karlskrona.se
    Telefon: 0455-61 75 85

    Förebyggande och extern utbildning
    Torbjörn Svensson
    E-post: torbjorn.svensson@karlskrona.se
    Telefon: 0455-61 75 84

    Driftavdelning

    Fordonsreparatör
    Mats Johansson
    E-post: mats1.johansson@karlskrona.se
    Telefon: 0455-30 39 75

    Tekniker
    Paul Karlsson
    E-post: paul.karlsson@karlskrona.se
    Telefon: 0455-30 39 79

    Verkmästare
    Bo Ottosson
    E-post: bo.ottosson@karlskrona.se
    Telefon: 0455-30 39 97

  • Förbundsledning

    Räddningschef
    Anna Henningsson
    E-post: anna.henningsson@karlskrona.se
    Telefon: 0455-30 39 81

  • Förebyggande avdelning

    Stf Räddningschef
    Claes Nicklasson
    E-post: claes.nicklasson@karlskrona.se
    Telefon: 0455-30 39 93 

    Brandingenjör
    Riskhantering, tillsyn skydd mot olyckor, bygglovsgranskning, detaljplaner med mera
    Frida Johansson
    E-post: frida.johansson2@karlskrona.se
    Telefon: 0455-30 39 94 

    Brandingenjör
    Tillsyn och tillstånd brandfarlig och explosiv vara
    Magnus Jardbrink
    E-post: magnus.jardbrink@karlskrona.se
    Telefon: 0455-30 39 84 

    Brandinspektör
    Extern utbildning, tillsyn skydd mot olyckor, remiss alkoholtillstånd Ronneby
    Jan Green
    E-post: jan.green@karlskrona.se
    Telefon: 0455-30 39 78

    Brandinspektör
    Extern utbildning, tillsyn skydd mot olyckor, remiss alkoholtillstånd Karlskrona
    Gustav Olsson
    E-post: gustav.olsson@karlskrona.se
    Telefon: 0455-30 39 96

  • Operativ avdelning

    Stf Räddningschef
    Jörgen Persson
    E-post: jorgen.persson@karlskrona.se
    Telefon: 0455-30 39 83

    Styrkeledare Karlskrona
    Telefon: 0455-30 39 88

    Styrkeledare Ronneby
    Telefon: 0455-30 39 98

    Pressnummer (för media)
    Telefon: 0455-61 75 86

  • Sotningsdistrikt

    Karlskrona Sotningsdistrikt
    Gullbernavägen 13
    371 47 Karlskrona
    0455-166 10
    karlskrona@sotarna.nu

    Ronneby Sotningsdistrikt
    Industrigatan 9
    372 36 Ronneby
    0457-266 00
    ronneby@sotarna.nu