Årligen genomförs en ECY-cup i Sverige för gymnasieelever som studerar på elprogrammet (ECY = Elbranschens Centrala Yrkesnämnd)

Från vänster: Martin Cederström (Schneider Electric), klass EC3EL och
Dennis Cederström (EIO)
Cirka 2500 gymnasieelever deltar i denna kunskapstest. Den består av två delar. Del ett består av ”uppgifter som eleverna arbetat inom karaktärsämnet”. Del två innehåller en kunskapstest som gäller ”Drifttagande och skötsel av elektriska anläggningar”. Årets ECY-cups 09 skolpris tilldelades EC3EL, dvs. Elprogrammet på Törnströmska gymnasiet Karlskrona genom lottning som genomfördes av ECY.
Skolpriset består av ett KNX - system. Vad är ett KNX-system? Detta system är ett bussystem som knyter samman fastighetens tekniska funktion såsom belysning, värme/kyla, ventilation, larm/övervakning, solskydd och andra funktioner. Systemet arbetar endast med två (2) trådars bussystem och är helt datorstyrt. Företaget som sponsrar detta skolpris är Schneider Electric.

Här överlämnar Martin Cederström (Schneider Electric)
skolpriset till mentor för EC3EL, Inge Persson.